Bez hudby
VÝCVIKEM PROŠLO JIŽ 3372 HASIČŮ

 

06. říjen 2016, výcvik HZS Zlínského kraje

    20.9.2016 proběhl výcvik kolegů ze Zlínského kraje. Počasí vyšlo na jedničku, a tak výcvik proběhl v ideálních podmínkách. Kolegové, lektoři ze Zlínského kraje nejprve zopakovali teoretický základ, následoval výcvik s proudnicí a už se mohlo jít na věc. Úvodní seznámení s problematikou požárů v uzavřených prostorech proběhlo naprosto reálně. Nejprve kolegové navodili volný rozvoj požáru s klesnutím neutrální roviny až k podlaze a následovaly projevy nedokonalého spalování v uzavřeném prostoru. Po několika simulacích si mohl každý účastník vyzkoušet práci s proudnicí. Následovala ukázka tepelné setrvačnosti obleků a na závěr výcvik pokračoval standardní taktikou vstupu a pohybu v zakouřeném prostředí.

To jak výcvik probíhal, můžete shlédnout na tomto odkazu. Předem se omlouváme za kvalitu některých fotek, ale fotit v takovémto prostředí není vůbec jednoduché.

 

22. září 2016, výcviky II. pololetí

    V současné chvíli obsazujeme dle pořadníku poslední výcvik tohoto roku. Zbylé termíny jsou již obsazeny a po dlouhé době budeme opět cvičit kolegy ze Slovenské republiky. Všechny ostatní žádosti evidujeme a oslovili jsme s informacemi všechny jednotky, které mají o výcvik zájem. Pokud někdo osloven nebyl  a svou žádost již v minulosti posílal, tak se nám ozvěte a zkusíme vše dohledat.

     Aktuálně máme proškoleno již 3372 hasičů ve 251 výcvicích. Celkově se instruktoři zúčastnili 1195 výcviků. Číslo ovšem bude reálně vyšší, jelikož nezapočítáváme výcviky instruktorů ze Zlínského kraje.

  

13. srpna 2016, přestavba kontejneru

    Jak jsme vás již dříve informovali, v roce 2016 jsme započali se změnami dispozice ve FOK. Na konci roku 2015 se nám podařilo získat 6-ti metrový kontejner a rozhodli jsme se o jeho připojení do zadní pravé části pozorovacího kontejneru. Tím se rozšiřují možnosti pro taktiku vyhledávání osob v uzavřeném prostoru a obecně i možnosti našeho zařízení. Jak přestavba probíhala se můžete podívat v naší fotogalerii nebo na tomto odkazu.

 

10. srpna 2016, II. pololetí

    Brzy se nám rozběhnou výcviky a tentokrát jsme si jich na druhé pololetí připravili dvanáct.

    Pro všechny zájemce je třeba dodat, že i tento půlrok budeme  cvičit především profesionální hasiče.

    Stále nám totiž běží další krok ve výcvicích profesionálních hasičů a tím je modul 2 ve výcvikovém zařízení ŠVZ Brno. Prvním krokem tohoto "nádstavbového" výcviku je totiž výcvik v modulu 1, čímž je právě výcvik v kontejneru Hamry. Všichni hasiči HZS Olomouckého kraje si projdou opakovací pětiletou periodou, a tudíž máme před sebou značné množství práce. Proto jsme nuceni omezit počty výcviků pro ostatní jednotky. Připomínáme, že stále platí priorita HZS ČR -  jednotky SDH a HZS podniku- ostatní.

    Rozpis jednotlivých termínů je možné sledovat na kartě "VÝCVIKY PRO HASIČE", kterou jsme pro vás aktualizovali.

   

17. února 2016, seminář FOK 2015

    Dnes vám přinášíme slibované informace o semináři Flashover kontejnery 2015. Jednalo se o čtvrtý ročník. Cílem semináře je především výměna zkušeností mezi lektory a další rozvoj problematiky v České republice. Jedná se tedy o setkáním hlavních lektorů zařízení simulujících reálné podmínky požáru.

    Na seminář se podařilo opět zajistit účast lektorů ze zahraničí. Ze Slovenska přijel zástupce Prezídia HAZZ, Záchranné brigády HAZZ Malacky a Slovenské asociace hasičských důstojníků, z Polska lektoři z Państwowej Straży Pożarnej v Opole.

    Více již ale naleznete na serveru pozary.cz a to na tomto odkazu. Exkluzivně vám na našem webu přinášíme prezentace jednotlivých zástupců, kteří se semináře zúčastnili.

   

11. listopadu 2015, práce s proudnicí

    Členové České asociace hasičských důstojníků se od roku 2005 věnují problematice speciálního výcviku hasičů v zařízeních simulující reálné podmínky požáru - flashover kontejnery. Nedílnou součástí tohoto výcviku je správná praxe v používání proudnice. Na základě studia zahraničních zdrojů a po praktickém ověření při stovkách výcviků, vznikla metodika, kterou předkládáme všem hasičům k využití při odborné přípravě. Metodika by měla dát základní návod, jak správně používat proudnici při hašení požárů v uzavřených prostorech.

    Metodiku máte k dispozici na kartě "TEORIE", přímý odkaz zde.